Jedna od najkontroverznijih i istovremeno najmisterioznijih ličnosti koja već vekovima pobuđuje pažnju i veliko interesovanje javnosti, kako u vidu legendarnih priča koje su se prenosile usmenim putem sa generacije na generaciju, tako i posredstvom lepih umetnosti, pre svega književnosti i kinematografije, i najzad istorijske nauke, etnologije, antropologije i da ne nabrajamo dalje, jeste svakako vojvoda Drakula, srednjovekovni vladar Vlaške. Poznat današnjoj istorijskoj nauci kao Vlad III Cepeš, ovaj srednjovekovni vladar se u savremenim istorijskim izvorima najčešće pominje pod imenom Vlad Drakula. Da razjasnimo, ukratko, ko je on zapravo bio i šta u stvari znače ta imena pod kojima je on poznat, a koje na sve nas, želeli mi to da priznamo ili ne, ostavlja jak utisak.
Vlad III Cepeš Drakula, vlaški vojvoda (1448, 1456-1462, 1476), rođen je u Sigišoari (Transilvanija) 1431. godine. Bio je unuk vlaškog vojvode Mirče Starog (1386-1394. i 1397-1418), poznatog po pobedi nad Osmanlijama u bici na Rovinama (1395) i sin vojvode Vlada II Drakula (1436-1442. i 1443-1447). Često se u javnosti mešaju ta dva rumunska srednjovekovna vladara, otac i sin: Vlad Drakul i Vlad Drakula, iz jednostavnog razloga što se njihovi „vladarski nadimci“ razlikuju samo po jednom slovu, naime po slovu „a“ na kraju reči, koji je prisutan u nadimku Vlada III. O čemu se, zapravo, radi? Vlad II (otac) je dobio svoj nadimak po tome što je, kao vazal ugarskog kralja i nemačkog cara Žigmunda Luksemburškog, primljen 1431. u „Red Dragona“, jednog od mnogobrojnih viteških redova osnovanih u srednjovekovnoj Evropi pa je, kao član tog reda, nosio simbol zmaja na svojoj odeći i štitu. Zbog toga je u Vlaškoj dobio nadimak Drakul (Dracul), što bi na rumunskom jeziku, u slobodnom prevodu, značilo đavo ili zmaj. Njegov sin, Vlad III, još u mladosti je bio poznat kao Drăculea, što je u stvari deminutiv od Dracul, odnosno – Mali đavo ili Đavoljev sin. Pošto susedni narodi – Mađari, Nemci i Sloveni, nisu mogli da izgovaraju pravilno ovo ime u originalu, zbog specifičnog izgovora u rumunskom jeziku, „prilagodili” su ovu reč svojim jezicima, pa je tako nastao – Drakula.
Ovaj hrabri, ali neobično surovi vladar, poznat je po svojim nemilosrdnim obračunima sa neposlušnim plemstvom (boljarima), sa saskim građanstvom iz Brašova i Sibiua (koje je predstavljalo ozbiljnu konkurenciju privredi vlaške kneževine) i najzad sa turskim zarobljenicima, imajući u vidu sukobe koje je Vlad III imao sa Osmanlijskim carstvom. Omiljeni način kažnjavanja svih svojih protivnika bio je – nabijanje na kolac. Nadimak „Nabijač na kolac” dali su mu Turci, a on je kasnije preveden na rumunski jezik kao – Cepeš (Ţepeş).
Priču o njegovoj „žeđi za krvlju” počeli su da šire po Transilvaniji saski trgovci, tako da se vremenom ona pretvorila u legendu o tome da je Drakula bio vampir i da je pio ljudsku krv. U XIX veku je jedan irski pisac, Brem Stoker, putujući po Transilvaniji, čuo od lokalnog stanovništva legendarne priče o Drakuli, što mu je poslužilo kao inspiracija za pisanje romana „Grof Drakula”, koji je doživeo svetsku slavu.
Dodaj komentar